Eredményhirdetés
2018. február 22. – Alapítványunk kuratóriuma a tavalyi évben irodalmi-történelmi pályázatot írt ki középiskolás diákok számára Nagyszüleim mesélték – családi történet a kommunista korszakból címmel, amelyre a felvidéki Fülektől az erdélyi Dicsőszentmártonig, a kárpátaljai Nagydobronytól a bácskai Kishegyesig tizennyolc pályamunka érkezett be. A munkákat Winkler Ágnes magyar-történelem szakos gimnáziumi tanár, Verzár Éva író, Pilhál György újságíró és Szigeti Zoltán könyvrestaurátor bírálta el. A szakmai zsűri a következőképpen döntött:
- 1. hely: Nemes Tekla Luca, Szolnok. Díj: 40 000 forintos Média Markt-ajándékkártya.
- 2. hely: Bagi Barnabás, Göd. Díj: 30 000 forintos Média Markt-ajándékkártya.
- 3. hely (megosztva): Toldi Emese, Kishegyes, Bácska és Paksi Alexandra, Kisdobrony, Kárpátalja. Díjak: egy-egy 20 000 forintos Média Markt-ajándékkártya.
Két különdíj: Vajda Villőnek (Szeged), a megrázó történet irodalmi megközelítéséért és Pataki Tímeának (Dicsőszentmárton, Erdély), gondos és aprólékos kutatómunkájáért. Díjak: egy-egy 10 000 forintos Média Markt-ajándékkártya.
Kuratóriumunk a többi tizenkét pályázó munkáját is egy-egy 5 000 forintos Media Markt-ajándékkártyával honorálta. Az ajándékkártyák mellett minden pályamunka szerzőjének eljuttattuk a Gloria Victis Alapítványunk és Csömör Nagyközség Önkormányzata által 2017-ben kiadott Nevem a végtelenben című könyvet is, amely zseniális népi költőnkkel, a kommunizmus évtizedeiben elhallgatott, Csömörön is élt Sinka Istvánnal foglalkozik.
A díjakat 2018. február 21-én, szerdán a Budapesti Székely Körnek a Kommunizmus Áldozatai Emléknapja alkalmából szervezett estjén, a budapesti Vármegye Galériában adtuk át. Az est háziasszonya Frigyesy Ágnes újságíró volt.
A tizennyolc pályamunka az alábbiakban olvasható. A dolgozatokat mindennemű stilisztikai és nyelvtani módosítás nélkül tesszük közzé. Itt-ott a helyesírási hiányosságok láttán bizony elkomorodtunk egy kicsit, hisz a kifogástalan ortográfia az igényesség egyik legfontosabb jele! Ugyanakkor a pályázati felhívás teljes mértékben beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A legtöbb pályázó olvasmányos, jól megszerkesztett, érzelmekre is apelláló pályaművében igen bölcsen emlékezett meg a kommunizmus embertelenségeiről, az osztályharcos évtizedek okozta fájdalmakról, így téve tanúbizonyságát a történelmi éleslátásnak.
- Nemes Tekla Luca, Szolnok, 14 éves. Tiszaparti Római Katolikus Általános Iskola és Gimnázium.
- Bagi Barnabás, Göd, 16 éves. Piarista Szakközépiskola, Szakgimnázium és Kollégium.
- Toldi Emese, Kishegyes, Bácska, 16 éves. Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola, Topolya.
- Paksi Alexandra, Kisdobrony, Kárpátalja, 15 éves. Nagydobronyi Református Líceum.
- Vajda Villő, Szeged, 15 éves. Deák Ferenc Gimnázium.
- Pataki Tímea, Dicsőszentmárton, Erdély, 18 éves. Andrei Bârseanu Elméleti Líceum.
- Chețan Andreea, Dicsőszentmárton, Erdély, 17 éves. Andrei Bârseanu Elméleti Líceum.
- Czifra Máté, Zalaegerszeg, 15 éves. Csány László Közgazdasági Szakközépiskola.
- Derecskei Adrián Gábor, Karcag, 17 éves. Szentannai Sámuel Szakközépiskola és Kollégium.
- Gáspár András, Fülek, Felvidék, 14 éves. Füleki Gimnázium.
- Kováč Tamás, Fülek, Felvidék, 17 éves. Füleki Gimnázium.
- Kurucz Árpád, Bácskossuthfalva, Bácska, 18 éves. III. Béla Gimnázium, Baja.
- Lefler Edina, Nagybereg, Kárpátalja, 15 éves. Nagyberegi Református Líceum.
- Máté Bianka Márta, Abádszalók, 16 éves. Szentannai Sámuel Középiskola és Kollégium, Karcag.
- Meskó Réka, Kecskemét, 15 éves. Katona József Gimnázium.
- Molnár Tünde, Nagykanizsa, 15 éves. Batthyány Lajos Gimnázium.
- Molnár Zsombor György, Zalaegerszeg, 17 éves. Mindszenty József Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium.
- Urbancsok Anett, Szarvas, 17 éves. Vajda Péter Evangélikus Gimnázium.
A pályázaton részt vevő minden diáknak köszönjük szépen, hogy alapítványunk felvilágosító munkájához konstruktívan hozzájárult. Szeretettel kívánjuk nekik, hogy a következő évtizedekben szabad, öntudatos és kritikus polgárokként tudjanak minden síkon kiteljesedni a társadalom hasznára. ■